Vyšetření zraku

Screeningové vyšetření zraku přístrojem PLUSOPTIX S09

Toto vyšetření slouží k záchytu refrakčních vad u dětí v rizikovém období tj. ve věku od 6 měsíců do 3 let. Po 4. roce zachycuje kritické hodnoty vad refrakce dříve či jinak nezjištěných. Přístrojem lze vyšetřit zrak od 6 měsíců do 20 let věku. 

Ve vývoji zraku je nejkritičtějším obdobím první rok života dítěte. Proto by první vyšetření zraku mělo proběhnout mezi 6. a 12. měsícem. Cílem vyšetření je včasné zjištění významných refrakčních /dioptrických/ vad, které by mohly způsobit poruchy vývoje vidění u dětí /tupozrakost/. Vyšetření je vhodné i k vyloučení podezření na strabismus /šilhání/ u kojenců a batolat. Zrak se postupem času mění, proto by měření refrakce dítěte mělo být prováděno v pravidelných intervalech.

Samotné vyšetření je rychlé, bezpečné, bezkontaktní, měří se obě oči naráz, nemusí se aplikovat žádné oční kapky, je vhodné i pro nespolupracující děti. Výhodou u nás je přítomnost rodiče, kterému dítě sedí při vyšetření na klíně. Dbáme na to, aby vše proběhlo dle stanovených standartů / před vyšetřením by dítě nemělo plakat, mít zánět spojivek apod/, což ne vždy lze při vyšetření zraku v kolektivním zařízení zajistit. Výsledek vyšetření  máme během chvilky k dispozici. Naměřené hodnoty rodičům vysvětlíme a v případě potřeby s doporučením odešleme ke specialistovi.

Doporučený postup screeningového vyšetření zraku dětí přístrojem Plusoptix S09 byl se souhlasem České oftalmologické společnosti vypracován Českou společností dětské oftalmologie a strabologie, Českou společností ortoptistek, Českou kontaktologickou společností, Asociací zrakových terapeutů, Společenstvím Českých optiků a optometristů.

 

MUDr. Martina Kujalová

Kontakty

Formulář pro odeslání zprávy